семеен

семеен
семейный
* * *
семе́ен п
семейный

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Нужен реферат?

Смотреть что такое "семеен" в других словарях:

 • семеен — прил. фамилен, кръвен, наследствен, вроден прил. домашен, къщен …   Български синонимен речник

 • Kloster Tscherepisch — Gebäude des Klosters Tscherepisch Die Klosterkirche …   Deutsch Wikipedia

 • арма — (лат arma) 1. орудие, алат, 2. оружје, 3. во средниот век семеен грб …   Macedonian dictionary

 • афективна вредност — вредноста што ја има некој предмет за некого, а ја нема за другите (на пр, семеен спомен подарок и сл) …   Macedonian dictionary

 • фамилијарен — (лат. familiaris) 1. семеен, што има семејство 2. слободен, природен, непресилен (во однесувањето) 3. интимен, пријателски, доверлив, премногу отворен …   Macedonian dictionary

 • фидеикомис — (лат. fideicommisum) во робовладетелското (римското) и феудалното уредување: семеен посед што не можел да се отуѓи го наследувал најстариот син (чување на големите поседи) …   Macedonian dictionary

 • домашен — прил. къщен, семеен, фамилен, всекидневен прил. опитомен прил. близък, интимен, частен, фамилиарен прил. домакински …   Български синонимен речник

 • къщен — прил. домашен, домакински, семеен, фамилен …   Български синонимен речник

 • наследствен — прил. вроден, семеен, фамилен, унаследен прил. родов …   Български синонимен речник

 • родов — прил. семеен, фамилен, кръвен, наследствен, вроден …   Български синонимен речник

 • съпружески — прил. брачен, семеен, женитбен, сватбен …   Български синонимен речник


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»